• Umre Nedir? Umre Ne Demektir?
 • SÖMESTR UMRESİ

  Umre Nedir? Umre Ne Demektir?

  Umre Nedir? Umre Ne Demektir?

  Tarih 26:00:2018

  Umre Nedir?

  Kısaca bahsetmek gerekirse Umre, Hac mevsimi dışında ihram kıyafeti giyerek kabeyi 7 kere tavaf edip, 7 kere Safa ile Merve arasında say yaptıktan sonra tıraş olunarak ihramdan çıkılan Hac’dan sonraki en kutsal ibadettir.

  Umre, kelime anlamı olarak ziyaret anlamına gelmektedir. Istılahta ise, usulüne uygun bir şekilde Beytullah’ı ziyaret etmek demektir. Hanefi meshebine göre, arefe günü ile Kurban Bayramı’nın dört günü dışında her zaman umre yapılabilir.

  Her yıl milyonlarca Müslümanın tek yürek, tek gaye ile ziyaret ettiği, zenginin ve fakirin ayrımı olmadığı, herkesin eşit olduğu en büyük kutsal mekan Allah’ın evi Kabe’dir. Dolayısıyla Umre ziyaretinde de İslam’ın insanlarda oluşturmak istediği kardeşlik, dostluk ve eşitlik ilkelerinin en büyüğüne şahit olacağımızı ve bu durumun tüm Dünya’ya duyurulan bir insanlık modeli olmasına dikkat etmemiz gerekmektedir.

  Beyazlar içindeki ihram kıyafetimiz, bize attığımız her adımda, son yolculuğumuzda giyeceğimiz kefeni ve en hakikatli gerçek olan ölümü hatırlatır.

  Umre’nin Farzı

  Hanefiler’e göre umrenin farzı ikidir.

  • İhrama girmek (şart)
  • Tavaf yapmak (rükün)

  Şafi ve Hanbeli mezhebine göre;

  İhrama girme,tavaf yapma, sa’y yapma ve tıraş olmanın her biri ayrı ayrı birer rukündür.

  Maliki Mezhebine Göre;

  İhrama girmek, tavaf etmek ve sa’y yapmak rukün, tıraş olmak vaciptir.

  Umre’nin Vacipleri ;

  Safa Merve arasında say yapmak. Tıraş olmak veya saçları kısaltmak. (Hanefi ve Malikiler’e göre vacip, Şafi ve Hanbelilere’e göre rukündür. (Yani nu ibadetin asli unsurudur.)

  NOT: RUKÜN VEYA RÜKN DİNÎ BİR KAVRAM OLARAK, İBADETLERİN VE AKİTLERİN ASLÎ UNSURLARINI İFADE ETMEKTEDİR. HALK ARASINDA NAMAZIN İÇİNDEKİ FARZLARI DİYE ADLANDIRILAN VE NAMAZI OLUŞTURAN KIYAM, KIRAAT, RÜKÛ, SECDE, KA’DE GİBİ FİİL VE DAVRANIŞLAR, NAMAZIN RÜKÜNLERİDİR.

  Dural Turizm Blog / Haberler

  Send this to a friend